Słowo Pawła, które do tej pory utrzymywało rozmówców z zapartym tchem, bo było interesującym odkryciem, napotyka przeszkodę: śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa jawi się im jako „głupstwo” (1 Kor 1, 23) i budzi pogardę i drwiny
Kontynuując cykl katechez na temat Dziejów Apostolskich papież odniósł się do wystąpienia św. Pawła na Areopagu.
Do budowania pomostów z kulturą, z niewierzącymi lub ludźmi, których wiara różni się od naszej zachęcił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez na temat Dziejów Apostolskich papież odniósł się do wystąpienia św. Pawła na Areopagu. Jego słów wysłuchało dzisiaj na placu św. Piotra około 12 tys. wiernych.
Nikt z ludzi nie jest w stanie ofiarować mi takiej miłości, szacunku, uwagi, bliskości, troski, życzliwości, jakiej pragnę. Ani rodzice, ani współmałżonek, ani dzieci.
Wdzięczność Tematy były w kluczu przygotowania do Przymierza – Droga do Wspólnoty w 12 krokach Drogi Przez Pustynię - np. czym jest wspólnota doskonała, jakie są jej źródła, czym jest służba we wspólnocie itd. Maria i Robert
Droga do Wspólnoty Przymierza Wspólnoty Paschy Tu i Teraz nie była ani krótka, ani łatwa. Przez pierwszy rok, zwany „drogą Abrahama” odkrywaliśmy, że to Bóg sam powołuje człowieka, proponuje nowe drogi i wyzwania w większej bliskości z Nim. Przez kolejne cztery lata odbywaliśmy „drogę przez pustynię”. Razem z Mojżeszem i Narodem Wybranym odkrywaliśmy własną tożsamość, bunty, szemrania, ale także działanie Boga w naszym życiu. Zachęta do szczerego dzielenia się w małej grupie swoimi uczuciami, przeżyciami i wątpliwościami, dała nam możliwość bliższego poznania prawdy o sobie, budowania wzajemnych więzi, przyjaźni i akceptacji. 17 sierpnia 2019 roku w Wadowicach wstąpiliśmy do Wspólnoty Przymierza na okres próbny trzech lat. Najważniejszym czynnikiem skłaniającym nas do wejścia na tę drogę było odkrycie charyzmatu Wspólnoty - paschalnego przechodzenia ze śmierci do życia każdego dnia. To w mocy Chrystusa możemy przechodzić z niewoli grzechu do wolności dziecka Bożego „tu i teraz”. Pomocą do realizacji tego zadania jest przyjęta we Wspólnocie reguła. Szczerze dziękujemy Grażynce i Januszowi z Iłży, którzy przez swoje nauczanie i świadectwo życia prowadzili nas na tej drodze. Dziękujemy Grazi i Arturowi za poświęcony czas i otwarte serce w indywidualnym towarzyszeniu duchowym. Dziękujemy również księżom pallotynom, którzy posługiwali nam w tym czasie oraz wszystkim osobom ze Wspólnoty z Tarnowkich Gór za modlitwę i życzliwość.
Dziękujemy Panu Bogu za możliwość uczestniczenia w rekolekcjach dla małżeństw prowadzonych przez O. Ksawerego Knotza. Jesteśmy małżeństwem od 24 lat, mamy trójkę dzieci. W czasie rekolekcji na nowo uświadomiliśmy sobie, na czym polega sakramentalność małżeństwa. O. Ksawery na różne sposoby podkreślał, że Chrystus prawdziwie i realnie obecny jest w więzi małżonków, która wyraża się poprzez dbanie o jedność, czułość, komunikację oraz akt małżeński. Postanowiliśmy wspólnie bardziej świadomie zabiegać o te aspekty w naszym małżeństwie na co dzień i pamiętać, że jesteśmy zobowiązani do rozwijania tej więzi do końca życia. Kolejnym ważnym aspektem rekolekcji było przypomnienie nauczania Kościoła na temat etyki seksualnej. O. Ksawery z dużą serdecznością, wyrozumiałością i z wieloma przykładami wyjaśniał nam trudne czasem do zrozumienia zapisy prawne Kościoła w tej sferze. Postawa Ojca rekolekcjonisty, wspólny czas dialogów małżeńskich, bardzo ubogacające dzielenie w małych grupach z innymi małżeństwami, wzajemna otwartość i akceptacja, wpływały na owocność przeżywania tego czasu. Wyjechaliśmy z tych rekolekcji umocnieni i przekonani, że niezależnie od stażu małżeńskiego, sytuacji w jakiej się znajdziemy, przeżywaniu radości czy trosk, nigdy nie jesteśmy zostawieni sami sobie, bo Chrystus, na którego możemy zawsze liczyć, jest stale obecny w naszym sakramentalnym małżeństwie. "Ja zaś jak oliwka kwitnąca w domu Bożym, Jakże jestem Ci wdzięczna, mój Boże, za moje życie.
Uczestniczyliśmy w rekolekcjach w Wadowicach na Kopcu w temacie, który był prowadzony przez o. Ksawerego Knotza. Pewną wiedzę mieliśmy, nie były nam obce tematy, które porusza o. Ksawery i właśnie dlatego trochę borykaliśmy się ze sobą czy uczestniczyć w takich rekolekcjach. Co może o małżeństwie i relacjach małżeńskich powiedzieć ksiądz? Z drugiej strony lekarz onkolog nie musi chorować na nowotwór aby leczyć chorego. Okazało się, że inaczej było odbierane nauczanie, które można sobie obejrzeć na YouTube lub nawet z publikacji prasowych, a inaczej kontakt z „żywym” człowiekiem. Maria i Robert za info.wiara.pl/doc/5819888.Dobra-troska![]() Jak potencjał „śpiącego olbrzyma” jest wykorzystany. Ewentualnie dlaczego nie jest. Kolejny sezon oaz za nami. Tysiące dzieci, młodych i rodzin powróciło z rekolekcji do domu. Dobry moment, by zatrzymać się nad historią Ruchu i na nowo odkryć skąd Sługa Boży Ksiądz Franciszek Blachnicki czerpał inspiracje. Oczywiście w jednym komentarzu redakcyjnym kompletny opis nie jest możliwy. Nie ma zresztą takiej potrzeby. Jest wiele opracowań, podręczników, filmów. Co najważniejsze żyją świadkowie. Tu, w kontekście bieżących wyzwań, skupimy się na jednym wątku.
Ktoś mi wczoraj powiedział, że nie chce stąd wyjeżdżać. |