Okres wielkanocny i cisza, nic się nie dzieje? Znowu święta, święta i po świętach?
Tak wielkich rzeczy dokonał Bóg, a my śpimy, albo zajmujemy się swoimi sprawami...bo jakieś kolejne rzeczy przed nami np. majówka, komunia w rodzinie, śluby ( mówię bezlitośnie o sobie).
Pan zmartwychwstał i żyje! Pogrzebał smutek i strach, a dał nadzieję i radość!
Anioł przekazał płaczącym i przestraszonym niewiastom przy pustym grobie wiadomość, bardzo dobrą wiadomość -
"Nie bójcie się! Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego, powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce gdzie Go złożyli.
Lecz idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi...
Idzie przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, JAK WAM POWIEDZIAŁ" (Mk 6-7)
Co mówi Franciszek w ogłoszonej dziś adhortacji?O powszechnym powołaniu do świętości, zagrożeniach w jej realizacji, aktualności programu zawartego w Ewangelii Jezusa Chrystusa, niektórych cechach świętości w świecie współczesnym, a także koniecznej do jej osiągnięcia walce, czujności i rozeznaniu pisze papież Franciszek w swojej trzeciej adhortacji apostolskiej: „Gaudete et exsultate” – „Cieszcie się i radujcie” (Mt 5, 12). Jej tekst został zaprezentowany przez Stolicę Apostolską w poniedziałek, 9 kwietnia. Kliknij, by otworzyć pełny tekst adhortacji.
Więcej: w PRZECZYTANE w sieci. Papież Franciszek podczas mszy w Wielki Czwartek przestrzegł księży przed pokusą czynienia "bożków" i narzędzi władzy z abstrakcyjnych prawd. Taka postawa, dodał, oddala ludzi, a kapłan musi być zawsze blisko nich i rozmawiać z nimi, także z niewierzącymi. więcej: w PRZECZYTANE w sieci "W pierwszy dzień Przaśników przystąpili do Jezusa uczniowie i zapytali Go: "Gdzie chcesz, żebyśmy Ci przygotowali Paschę do spożycia?" On odrzekł: "Idźcie do miasta, do znanego nam człowieka, i powiedzcie mu: "Nauczyciel mówi: Czas mój jest bliski; u ciebie chcę urządzić Paschę z moimi uczniami"". Uczniowie uczynili tak, jak im polecił Jezus, i przygotowali Paschę." Mt 26, 17-19 Święta trzeba przygotować. Same się nie zrobią. Ktoś to musi zrobić. Dlatego nie budzi zdziwienia pytanie uczniów: Gdzie mamy ją przygotować? Konkretnie, gdzie? "Idźcie do miasta, do znanego nam człowieka" Parę wersetów wcześniej dowiadujemy się, że Jezus znów przebywa w Betanii, tylko w domu Szymona Trędowatego. Mają zatem iść do Jerozolimy, do "znanego im człowieka", aby tam przygotować Paschę. W relacji św. Marka uczniowie otrzymują bardziej precyzyjne wskazówki: ""Idźcie do miasta, a spotka was człowiek, niosący dzban wody. Idźcie za nim i tam, gdzie wejdzie, powiecie gospodarzowi: Nauczyciel pyta: gdzie jest dla Mnie izba, w której mógłbym spożyć Paschę z moimi uczniami? On wskaże wam na górze salę dużą, usłaną i gotową. Tam przygotujecie dla nas". Mk 14,13-15. Czy ktoś z nas dzisiaj by trafił?
«Rzekł do Niego Szymon Piotr: "Panie, dokąd idziesz?" Odpowiedział mu Jezus: "Dokąd Ja idę, ty teraz za Mną pójść nie możesz, ale później pójdziesz". Powiedział Mu Piotr: "Panie, dlaczego teraz nie mogę pójść za Tobą? Życie moje oddam za Ciebie". Odpowiedział Jezus: "Życie swoje oddasz za Mnie? Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Kogut nie zapieje, aż ty trzy razy się Mnie wyprzesz." J 13,36-38 Jak to, Panie? Dokąd idziesz? Chodziliśmy z Tobą przez trzy lata. Zostawiliśmy rodziny, pracę, zobowiązania, aby być z Tobą. Bo wierzyliśmy. Ja wierzyłem, że jesteś Mesjaszem, który miał przyjść. Widziałem na własne oczy wszystkie Twoje cuda, chodziłem po wodzie do Twoich Rąk. Jak możesz iść tam sam, Panie? Oni Cię zabiją.
" Na sześć dni przed Paschą Jezus przybył do Betanii, gdzie mieszkał Łazarz, którego Jezus wskrzesił z martwych. Urządzono tam dla Niego ucztę. Marta posługiwała, a Łazarz był jednym z zasiadających z Nim przy stole. Maria zaś wzięła funt szlachetnego i drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi nogi, a włosami swymi je otarła. A dom napełnił się wonią olejku. Na to rzekł Judasz Iskariota, jeden z uczniów Jego, ten, który miał Go wydać: "Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?" .. Na to Jezus powiedział: "Zostaw ją! Przechowała to, aby [Mnie namaścić] na dzień mojego pogrzebu." J 12,1-7
Wspólnota jak cudowny to dar. Radość przebywania w jedności z każdym z osobna i ze wszystkimi razem. Nawet parówki i ogórkowa jedzone we wspólnocie mają wyjątkowy smak, a odśnieżanie zasp nie musi być trudem lecz radością. Jezu dobry i cudowny, Ojcze nasz najlepszy, Przyjacielu dusz i serc, Ty kolejny raz zjednoczyłeś naszą wspólnotę przed Obliczem Majestatu Trójcy Ojca, Syna i Ducha byśmy kosztowali nie tylko parówek, ale Twojej dobroci, miłości i słodyczy. Wziąłeś nas w Swoje ramiona kochające i pozwoliłeś odpocząć od zgiełku świata. Błogosławiłeś nam, uzdrawiałeś w Sakramencie Pokuty i Eucharystii, mówiłeś do nas ustami kapłanów, nakarmiłeś i napoiłeś nasze dusze i ciała.
Chciałabym się podzielić rekolekcjami z Ojcem Józefem Witko w Jedlni Letnisko w dniach 16-18.02.2018
W piątek, 23 marca z Iłży wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa, wytyczonym szlakiem świętego Józefa.
Trasa po raz pierwszy będzie miała swój początek w Iłży i zakończy się w sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Trasa w połowie wiedzie przez ostępy leśne, a pozostała część wzdłuż dróg asfaltowych. Łącznie do przejścia są 43 kilometry o średnim poziomie trudności.
EDK rozpocznie się mszą świętą o godzinie 18 w kościele parafialnym w Iłży, a zakończy ją Eucharystia w kaplicy Krzyża Świętego o godzinie 6 rano w sobotę. Trasa jest zaplanowana według standardów Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Uczestnicy muszą być odpowiednio wyekwipowani i wyruszają na trasę na własną odpowiedzialność.
Szczegółowe informacje oraz możliwość rejestracji na ogólnopolskiej stronie internetowej www.edk.org.pl lub telefonicznie pod numerem 607-071-805.
Droga Krzyżowa to wysiłek i trud, który podejmujemy dobrowolnie.Nie szukamy cierpienia, żeby Jezusowi odpłacić
za Jego cierpienie i śmierć.Trud ten podejmujemy, żeby móc to Jego cierpienie i śmierć zrozumieć.
EDK możę być dla Ciebie taką szansą!
Paweł.
" A wśród tych, którzy przybyli, aby oddać pokłon [Bogu] w czasie święta, byli też niektórzy Grecy. Oni więc przystąpili do Filipa, pochodzącego z Betsaidy Galilejskiej, i prosili go mówiąc: "Panie, chcemy ujrzeć Jezusa". Filip poszedł i powiedział Andrzejowi. Z kolei Andrzej i Filip poszli i powiedzieli Jezusowi. A Jezus dał im taką odpowiedź: "Nadeszła godzina, aby został uwielbiony Syn Człowieczy. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity…." J 12, 20-33
|