W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły ilościowy i jakościowy. Post naszych rodziców i dziadków.
Doskonałość faworków "Pani Jadzi" zależy od ilości wziętych żółtek. Bierze się tyle łyżek śmietany, ile żółtek. 1 żółtko 1 łyżka śmietany mąki pszennej tyle, ile zabierze, aby ciasto po wyrobieniu nie było ani za twarde, ani za miękkie a dobre do wałkowania. 1 łyżeczka alkoholu. Wałkować, wykrawać, smażyć, posypać cukrem pudrem i dzielić się z innymi smakiem, uśmiechem i życzliwością.
Życie według Bożej mądrości. Dwa tygodnie temu prosiliśmy Boga o Jego mądrość do odczytania tego, co jest naszym codziennym udziałem. Dziś Bóg, przez słowa św. Jakuba, dał nam jasną odpowiedź na to, po czym poznać w naszym postępowaniu myślenie i działanie według mądrości szatańskiej a mądrości Bożej. Nie ma trzeciej mądrości - mojej, zawsze myślę i działam według jednej z nich. (Jk 3,13-18)
PSZENICA I CHWAST. To dobrze, że cierpimy czasem zarzuty i oskarżenia i że niektórzy źle o nas myślą, nawet jeśli staramy się i czynimy dobrze. To pomaga nam wyrobić sobie pokorę i nie dopuszcza do nas próżnego rozgłosu. Wtedy bowiem, kiedy ludzie nie doceniają nas i niedobrze o nas sądzą, usilniej szukamy naszego wewnętrznego świadka, Boga. Dlatego człowiek powinien opierać się wyłącznie na Bogu, aby nie musiał szukać nieustannie potwierdzenia siebie u ludzi. Człowiek dobrej woli, dopiero kiedy gnębią go pokusy albo złe myśli, pojmuje jak bardzo potrzebny mu jest Bóg i już wie, że bez Niego nie mógłby zdziałać nic dobrego." /T. A Kempis, O naśladowaniu Chrystusa, rozdział XII / To, co widać na zewnątrz mojego życia, to pszenica i chwast. Rację mają ci, co widzą we mnie chwasty. Pełno w moim życiu, w mej postawie, w moich słowach, w moim działaniu i jego braku, chwastów. Rację mają ci, co widzą we mnie pszenicę i chwalą Boga. Moje czyny, moja droga paschy, przemiany z tego, co jest starym człowiekiem w człowieka nowego, to kłos złotej pszenicy.
<<Przez sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego, chrzest, Eucharystię i bierzmowanie człowiek otrzymuje nowe życie w Chrystusie. Ale, wszyscy o tym wiemy życie to nosimy „w naczyniach glinianych” (2 Kor 4,7), nadal podlegamy pokusie, cierpieniu i śmierci i z powodu grzechu możemy nawet utracić nowe życie. Dlatego Pan Jezus chciał, aby Kościół kontynuował swoje zbawcze dzieło także wobec swoich członków, zwłaszcza poprzez sakrament pojednania oraz namaszczenia chorych, które można połączyć pod nazwą „sakramentów uzdrowienia”....>> Oto fragment środowej katechezy Ojca Świętego o paschalnej tajemnicy Sakramentu Pokuty i Pojednania /więcej w PRZECZYTANO w sieci; za info.wiara.pl/ Wytrwałość - TRWAĆ PONAD Jakub, sługa Boga i Pana Jezusa Chrystusa, śle pozdrowienie dwunastu pokoleniom w rozproszeniu. Za pełną radość poczytujcie to sobie, bracia moi, ilekroć spadają na was różne doświadczenia. Wiedzcie, że to, co wystawia waszą wiarę na próbę, rodzi wytrwałość. Wytrwałość zaś winna być dziełem doskonałym, abyście byli doskonali, nienaganni, w niczym nie wykazując braków. Jeśli zaś komuś z was brakuje mądrości, niech prosi o nią Boga, który daje wszystkim chętnie i nie wymawiając; a na pewno ją otrzyma. Niech zaś prosi z wiarą, a nie wątpi o niczym. Kto bowiem żywi wątpliwości, podobny jest do fali morskiej wzbudzonej wiatrem i miotanej to tu, to tam. Człowiek ten niech nie myśli, że otrzyma cokolwiek od Pana, bo jest mężem chwiejnym, niestałym we wszystkich swych drogach". (Jk 1,1-10)
Dlaczego mamy radować się z powodu różnych doświadczeń, które na nas spadają?
/drugi brzeg Jeziora Galilejskiego/
Tradycyjnie, w poniedziałek po pierwszym czwartku miesiąca, w naszej Wspólnocie modliliśmy się Nieszporami.
Zamieszczamy katechezę środową papieża Franciszka o Eucharystii. Kolejna katecheza dla wszystkich katolików ale myślę, że dla nas po tzw. WLiS (rekolekcje II etapu na temat Liturgii i Sakramentów) pogłębiająca formację dotyczącą przeżywania Eucharystii. Drodzy bracia i siostry! W poprzedniej katechezie wyjaśniłem, że Eucharystia wprowadza nas w realną komunię z Jezusem i Jego tajemnicą. Teraz możemy zadać sobie kilka pytań dotyczących relacji między sprawowaną Eucharystią a naszym życiem jako Kościoła i jako poszczególnych chrześcijan. Pytamy: jak żyjemy Eucharystią? Jak przeżywamy niedzielą Mszę św.? Czy jest to jedynie chwila święta, ustalona tradycja, okazja do spotkania, lub żeby poczuć się w porządku, czy też jest czymś więcej?
|