Polecamy
Kto jest online?
Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 
Statystyki od 2015.02.06
Wizyty [+/-]
Dzisiaj:
Wczoraj:
Przedwczoraj:
38
423
261

+162
W tym roku:
Last year:
29199
93788
-64589
Strona główna Uczestnicząc w Liturgii
PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI Papież Franciszek

Papież Franciszek zaapelował w środę do księży, aby nie spieszyli się podczas odprawiania mszy i pozwalali na chwile ciszy. Bez niej przesłania się znaczenie skupienia - podkreślił w katechezie w trakcie audiencji generalnej w Watykanie.

Więcej…

Pragnienie Słowa Bożego rozbudził we mnie Pan..
Stopniowo przez lata formacji słuchałam, czytałam, miałam je w sobie...
Rozwijało się we mnie poczucie, że to jest prawda, że to Słowo ''działa'' w moim życiu.
Przez to Słowo mówił do mnie Bóg, objawiał mi Siebie,… pokazywał Kim jest...
Przeprowadzał przez trudne sytuacje, pocieszał, tulił, ale i upominał, poprawiał, dodawał odwagi, leczył...
Zrozumiałam, że On się cały wypowiedział w swoim Słowie, aż Słowo stało się Ciałem...
To niesamowite! Zachwyca mnie to coraz bardziej i bardziej…
Jest jak strumień, który płynie nieprzerwanie, wciąż świeży, odmładzający.
To Słowo karmi mnie każdego dnia, nie mogę się już bez niego obejść...

Więcej…

Pragnę przedstawić artykuł ks. W. Lewandowskiego co do wypowiedzi kard. Saraha oraz wypowiedzi papieża Franciszka.

Ponieważ w naszym programie podstawowym (WLiS) liturgia zajmuje bardzo ważne miejsce to polecam uwadze powyższy artykuł. (jn)

Sakrament wielu

xwl

By sakrament miłości nie stał się okazją do manifestowania wrogości i pogardy, a dyskusja o reformie miejscem dominacji jednego klanu nad drugim.

Śledzący uważnie przemówienia Franciszka i wypowiedzi kardynała Roberta Saraha mogą dojść do wniosku, że między nimi toczy się jakaś cicha wojna. Z jednej strony deklarujący niepodważalność reformy liturgii papież, z drugiej mówiący o toczącej się walce prefekt Kongregacji. Jednak pozory mylą, a ewentualne różnice dotyczą rozłożenia akcentów.

Więcej…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa wiele pytań pojawiło się w moim sercu.

Większość z powodu pytania o to czym jest niebo, gdzie jest, jak odległe od moich wyobrażeń, czy w ogóle osiągalne?
Czy ja je osiągnę...

Więcej…

Jezus w czasie wieczerzy z Dwunastoma, których sobie wybrał i umiłował, umył uczniom nogi na znak wielkiej miłości i oddania. Patrzy na nich i zapowiada za Dawidem z Ps 41: „ Kto ze Mną spożywa chleb, ten podniósł na Mnie swą piętę”. (J 13,18)

Kiedy kończy się już „droga ku Jerozolimie”, czyli ku wypełnieniu zamysłu zbawczego Boga, Jezus jest otaczany coraz ściślej kordonem nienawiści ludzi, którzy chcą Go wydać i zabić. Są wśród nich obrażeni i oburzeni faryzeusze, są sumienni uczeni w Piśmie. Dla nich ten Jezus nie pasuje do ich wizji Mesjasza. Jest za wielki, idą za Nim rzesze ludzi, zmniejsza się ich znaczenie jako przywódców narodu. Muszą się Go pozbyć.
Ale z nimi Jezus nie jadł chleba. Im nie będzie dane Go wydać.
Jezus spożywa chleb z najbliższymi, ze swoimi. Po swoim zmartwychwstaniu też będzie z nimi jadł chleb i rybę.
Kto spożywa chleb razem z Jezusem we wspólnocie, dzieli życie tej wspólnoty ze względu na Niego.

Więcej…

Komu dziś pieje kogut. (J 13,21-33.36-38)
Dziś jest dzień wielkiego dramatu.
Jezus zaprosił na ucztę Dwunastu, tylko Dwunastu. Wybranych i umiłowanych.
Ale to nie jest jakaś elita, którą Jezus wywyższa nad innymi uczniami.
To dwanaście pokoleń Nowego Izraela. My wszyscy. Ja też.

Więcej…

Betania leży blisko Jerozolimy. Z drugiej strony Góry Oliwnej. To już ostatni nocleg przez wkroczeniem do Świętego Miasta.
Tyle razy wchodził do niego świętować Paschę z rodzicami, z uczniami. Teraz będzie inaczej.
Teraz będzie to nie Pascha Izraelitów z Egiptu, nie baranek zabity, którego krew ocalała od śmierci, nie wody Morza Czerwonego, nie kamienne tablice, nie obietnica. Skończył się czas obietnicy.
To, co było zapowiedzią, Teraz się wydarzy, Tu w Jerozolimie.
Rozpoczyna się Jego Pascha, w której wyprowadzi na zawsze z niewoli grzechu, zła i śmierci swój Lud. Jego wylana dobrowolnie Krew oczyści ich z nieposłuszeństwa, niewierności i obojętności wobec Boga. Przejdą suchą nogą na drugą stronę życia mocą mieszkającego w nich Jego Ducha. Wieczne Przymierze z Ludem będzie wypisane nie na kamiennych tablicach a na sercach bijących miłością do Boga.

 

 

Więcej…

Jezus usiadł na górze, aby nauczać.
Wokół rozsiedli się głodni ludzie. Ludzie pragnący zaspokoić różne swe potrzeby: jedni, by słuchać, drudzy, by doznać uzdrowienia, inni, by mieć co donosić na Niego.
Jezus spojrzał po twarzach uczniówi i powiedział:
"Słyszeliście, że powiedziano:
Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził.
A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują;  tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie;
ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi,
i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych."

/fot. druzynamarcina.blogspot.com/

Więcej…

 (Ef 6,10-20)
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Obleczcie pełną zbroję Bożą, byście mogli się ostać wobec podstępnych zakusów diabła. Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. Stańcie więc [do walki] przepasawszy biodra wasze prawdą i oblókłszy pancerz, którym jest sprawiedliwość, a obuwszy nogi w gotowość [głoszenia] dobrej nowiny o pokoju. W każdym położeniu bierzcie wiarę jako tarczę, dzięki której zdołacie zgasić wszystkie rozżarzone pociski Złego. Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha, to jest słowo Boże - wśród wszelakiej modlitwy i błagania. Przy każdej sposobności módlcie się w Duchu! Nad tym właśnie czuwajcie z całą usilnością i proście za wszystkich świętych i za mnie, aby dane mi było słowo, gdy usta moje otworzę, dla jawnego i swobodnego głoszenia tajemnicy Ewangelii, dla której sprawuję poselstwo jako więzień, ażebym jawnie ją wypowiedział, tak jak winienem.

Czytając słowo Boże z dzisiejszej liturgii (czwartek, 27.10.16)

Więcej…

MAURIZIO BRAMBATTI /PAP/EPA

Za surowością często kryje się podwójne życie, zniewolenie przez Prawo. Bóg natomiast obdarza wolnością, łagodnością, dobrocią – powiedział Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

W swojej homilii papież nawiązał do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Łk 13,10-17), mówiącego o uzdrowieniu przez Pana Jezusa pewnej kobiety w szabat, co spowodowało oburzenie przełożonego synagogi, oskarżającego Go o naruszenie Prawa Pańskiego.

Więcej…

,,Pan cię strzeże On twoim cieniem
Pan cię uchroni od zła wszelkiego, czuwa nad twoim życiem"
Ps. 121; 5,7 (z liturgii niedzieli)

Czy wierzysz, że Bóg jest tuż obok ciebie, w każdej chwili dnia i nocy?
Ale czy wierzysz tak naprawdę?
Czy wierzysz, gdy jest ci smutno i trudno, czy wierzysz w swoich radosnych momentach i w swoich porażkach, czy wierzysz, gdy ogarnia cię lęk, gdy czujesz się samotna, gdy  doświadczasz prób, gdy odnosisz sukcesy i gdy czujesz się bezsilna i bezradna?
A może nie musisz walczyć o wiarę, bo On pozwala ci czuć Swoja obecność, Swój dotyk, ciepło Swojej bliskości, Swoje ramiona otulające cię delikatnie?
Te ramiona Ojca biorą cię kruchą, bezbronną, zlęknioną i przytulają mocno do Swej piersi, abyś mogła zapomnieć o tym, czego się boisz, bo oto Tu i Teraz jesteś bezpieczna.
Dziękuję Ci Dobry Jezu, że pozwoliłeś mi odpocząć w Swoich Kochających Ramionach.
Amen
P.S. Dla Maryńki

  Ewa

Więcej artykułów…