Polecamy
Kto jest online?
Naszą witrynę przegląda teraz 111 gości 
Statystyki od 2015.02.06
Wizyty [+/-]
Dzisiaj:
Wczoraj:
Przedwczoraj:
223
261
361

-100
W tym roku:
Last year:
28961
93788
-64827
Strona główna PRZECZYTANE w sieci

/za info.wiara.pl/

O potrzebie słuchania, które jest postawą człowieka pragnącego zrobić coś dla drugich, oraz o dialogu mówił Papież w spontanicznym przemówieniu skierowanym do członków redakcji czasopisma Aggiornamenti sociali prowadzonego przez włoskich jezuitów. Przygotowane przemówienie wręczył redaktorowi naczelnemu periodyku do pogłębionej lektury.

Franciszek podkreślił, że słuchać drugiego człowieka trzeba zawsze z sercem i umysłem otwartym, bez żadnych uprzedzeń. Rzeczywistość wokół nas jest bowiem autonomiczna, jest taka, jaka jest. Trzeba więc jej wysłuchać i wejść z nią w dialog, wychodząc od wartości ewangelicznych, od tego, czego nauczył nas Jezus.

Dziś nie ma autostrad dla ewangelizacji, tylko pokorne ścieżki

"Nigdy, nigdy nie ukrywajcie rzeczywistości. Mówcie zawsze: «Jest właśnie tak». Nigdy jej nie ukrywajcie z rezygnacją: «zobaczymy..., może potem się zmieni...». Nigdy nie zakrywajcie jej: rzeczywistość jest taka, jaka jest – podkreślił Ojciec Święty. - A potem próbujcie ją zrozumieć w jej interpretacyjnej autonomii, gdyż także rzeczywistość ma swój sposób rozumienia samą siebie. Trzeba ją zrozumieć. I wreszcie dialog poprzez Ewangelię, z chrześcijańskim przesłaniem. Modlitwa, rozeznanie i tak wydeptywać małe ścieżki, aby iść dalej. Dziś nie ma «autostrad» dla ewangelizacji, nie ma ich. Tylko pokorne ścieżki, pokorne, one mogą nas prowadzić naprzód."

Papież przestrzegł także przed postawą człowieka, który z obawy przed popełnieniem błędu lub pomyłki nie podejmuje życiowych wyzwań. „Jeśli upadniesz to podziękuj Bogu – powiedział Franciszek – bo dzięki temu masz możliwość podniesienia się i powrotu na właściwą ścieżkę. Jeśli krytyka jest dobra, to pozwoli wam wzrastać. Pomoże zobaczyć, gdzie zbłądziliście”.

Franciszek zachęcił także członków redakcji Aggiornamenti sociali do pielęgnowania wewnętrznej wolności. Posiada ją tylko ten, kto się modli, kto staje w prawdzie przed Bogiem i trzyma w ręku Ewangelię.

Polski paradoks

za gosc.pl

O przemianach demograficznych w Europie i w Polsce mówi Nicholas Eberstadt.

Ks. Tomasz Jaklewicz: Dużo mówi się o nadchodzącej katastrofie demograficznej w Europie. Co to właściwie oznacza? Czy ta katastrofa już jest, czy nadejdzie dopiero za 20 lub więcej lat?

Nicholas Eberstadt: 40 lat temu kiedy moi koledzy demografowie krzyczeli o eksplozji demograficznej, była ona związana z eksplozją zdrowia. Ludzie przestali w końcu umierać jak muchy, dlatego wzrosła liczba ludności. Rozwój medycyny nie jest rzeczą złą. Wszystkie maltuzjańskie przepowiednie [teorie przeludnienia – przyp. red.] okazały się jednak całkowicie błędne. Nie nastąpiło katastrofalne wyczerpanie się zasobów Ziemi. Wspominam o tym, bo mówi się aktualnie o katastrofalnym spadku populacji.

Więcej…

Dom już jest poświęcony przez obecność bezdomnych, bo oni reprezentują Jezusa. Nie musimy wcale tego kropić wodą święconą...

powiedział ks. kard. K. Krajewski, jałmużnik papieski

więcej: na wiara.pl

ks. Paweł Kłys Abp Grzegorz Ryś

- My jako Kościół też możemy mieć taką pokusę, by podkreślać siebie, zadbać o siebie. My, Kościół, jesteśmy sługą niekoniecznym! Kościół nie jest ważny – ważny jest Jezus i ważny człowiek, i świat, do którego Kościół jest posłany! Kościół jest narzędziem. Nie jest celem dla siebie, nie jest celem samym w sobie! – mówił abp Grzegorz Ryś do wspólnot neokatechumenalnych.

Więcej…

ANGELO CARCONI /PAP/EPA Franciszek podczas audiencji generalnej
Słowo Pawła, które do tej pory utrzymywało rozmówców z zapartym tchem, bo było interesującym odkryciem, napotyka przeszkodę: śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa jawi się im jako „głupstwo” (1 Kor 1, 23) i budzi pogardę i drwiny

Kontynuując cykl katechez na temat Dziejów Apostolskich papież odniósł się do wystąpienia św. Pawła na Areopagu.

Do budowania pomostów z kulturą, z niewierzącymi lub ludźmi, których wiara różni się od naszej zachęcił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez na temat Dziejów Apostolskich papież odniósł się do wystąpienia św. Pawła na Areopagu. Jego słów wysłuchało dzisiaj na placu św. Piotra około 12 tys. wiernych.

Więcej…

Więcej artykułów…