Polecamy
Kto jest online?
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 
Statystyki od 2015.02.06
Wizyty [+/-]
Dzisiaj:
Wczoraj:
Przedwczoraj:
48
458
497

-39
W tym roku:
Last year:
98245
71417
+26828
Strona główna PRZECZYTANE w sieci

za info.wiara.pl/doc/5819888.Dobra-troska

xwlks. Włodzimierz Lewandowski

Jak potencjał „śpiącego olbrzyma” jest wykorzystany. Ewentualnie dlaczego nie jest.

Kolejny sezon oaz za nami. Tysiące dzieci, młodych i rodzin powróciło z rekolekcji do domu. Dobry moment, by zatrzymać się nad historią Ruchu i na nowo odkryć skąd Sługa Boży Ksiądz Franciszek Blachnicki czerpał inspiracje. Oczywiście w jednym komentarzu redakcyjnym kompletny opis nie jest możliwy. Nie ma zresztą takiej potrzeby. Jest wiele opracowań, podręczników, filmów. Co najważniejsze żyją świadkowie. Tu, w kontekście bieżących wyzwań, skupimy się na jednym wątku.

Więcej…

Pixabay

/za https://info.wiara.pl/doc/5618113.Tak-na-Serio-wkrotce-Tydzien-Modlitw-za-Powolanych-do-Malzenstwa/

W wigilię Zesłania Ducha Świętego, 8 czerwca rusza ogólnopolski Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa "Tak na Serio". Podczas tygodnia zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie, narzeczeni otrzymają błogosławieństwo, odbędzie się także szereg spotkań tematycznych. Inicjatywa skierowana jest zarówno do par, narzeczonych, małżeństw, jak i singli - wszystkich, którzy o małżeństwie myślą na serio.

Jak podkreśla papież Franciszek w adhortacji apostolskiej “Christus vivit”, w kulturze tymczasowości warto postawić na rodzinę. Małżeństwo zaś, jego zdaniem, wymaga konkretnego przygotowania opartego na rozwoju swojej osobowości, miłości, cierpliwości, zdolności do dialogu oraz służby.

Więcej…

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek w homilii podczas Mszy dla Caritas Internationalis odprawianej po południu w Bazylice św. Piotra mówił o potrzebie uwolnienia od skuteczności, od światowości, od subtelnej pokusy oddawania czci sobie i swoim umiejętnościom. Słowo Boże wskazuje drogę pokory, wspólnoty oraz wyrzeczenia.

Ojciec Święty stwierdził, że Kościołowi wydaje się, iż idzie właściwą drogą, jeśli ma wszystko pod kontrolą, jeśli żyje bez wstrząsów, z gotowym programem. Bóg natomiast nie postępuje w ten sposób; nie przysyła odpowiedzi prosto z nieba, posyła Ducha Świętego. A Duch Święty przychodzi jak ogień. Zdaniem Franciszka Jezus nie chce, aby Kościół był doskonałą strukturą, zadowoloną ze swojej organizacji i gotową bronić swojego dobrego imienia. Papież wymienił trzy zasadnicze elementy potrzebne Kościołowi w drodze: pokorę słuchania, charyzmat całości, odwagę wyrzeczenia. Wskazał na potrzebę odkrywania piękna wyrzeczenia, przede wszystkim w stosunku do samych siebie, ponieważ prawdziwa wiara oczyszcza z przywiązań.

"Jako Kościół nie jesteśmy powołani do kompromisów korporacyjnych, ale do wyzwań ewangelicznych. A w oczyszczaniu się, w reformowaniu się musimy unikać udawania, że coś się zmienia, aby w rzeczywistości nic się nie zmieniło – zauważył Franciszek. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy, aby nadążyć za czasami, powierzchnia rzeczy jest trochę zmyślona, ale to tylko makijaż, aby wyglądać młodo. Pan nie chce kosmetycznych dostosowań, chce nawrócenia serca, które przechodzi przez wyrzeczenie. Wyjście z siebie jest fundamentalną reformą."

Ojciec Święty rozwinął następnie temat pokory słuchania. Ona rodzi się wtedy, gdy przestajemy mówić i narzucać swoje przekonania. Jest bardzo ważne, aby słuchać przede wszystkim najmniejszych i ostatnich. Na człowieka trzeba patrzeć z dołu do góry, nigdy z góry na dół.

"Apostołowie opowiadają o doświadczeniach, a nie o pomysłach. Kościół rozeznaje w ten sposób; nie przed komputerem, ale przed rzeczywistością ludzi. Ludzie przed programami, z pokornym spojrzeniem tych, którzy wiedzą, jak szukać w innych obecności Boga. On nie żyje w wielkości tego, co robimy – zauważył Papież, ale w małości ubogich, których spotykamy. Jeśli nie patrzymy na nich bezpośrednio, to w końcu zawsze patrzymy na siebie i czynimy z nich narzędzia potwierdzenia nas samych."

Trzecim elementem, na który wskazał Franciszek jest charyzmat całości. Jedność w pierwotnym Kościele zawsze jest stawiana ponad różnicami. Pierwsze miejsce nie jest przyznawane własnym preferencjom i strategiom, ale byciu i czuciu z Kościołem Jezusa, zgromadzonym wokół Piotra, w miłości, która nie tworzy jednolitości, ale komunię. Papież przywołał zdanie Jezusa z Ewangelii: "pozostań w miłości mojej" (J 15,9). On prosi, aby trwać w jego miłości. Pomaga w tym bycie przed tabernakulum, w którym jest połamany chleb oraz przed tabernakulum, którym są ubodzy. Eucharystia i ubodzy, to stałe tabernakulum i mobilne tabernakulum – podkreślił Ojciec Święty. I następnie dodał: to trwanie w Jezusie uzdalnia do miłości, do bycia Kościołem wolnym i wyzwalającym. On prosi nas, byśmy pozostali w Nim, a nie w naszych ideach; byśmy wyszli z pozorów kontrolowania i zarządzania; prosi nas, byśmy zaufali drugiemu i jemu się oddali.

W zadumie nad Orędziem papieża Franciszka na Wielki Post 2019 .

ks. Leszek Smoliński  /za https://liturgia.wiara.pl/doc/5374887.Ku-Wielkanocy-2019/

«Stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych»
(Rz 8, 19).
Bądźcie ufni: każde zło zostanie pokonane przez świętość Boga
(Franciszek, 27.02.2019).

 

droga wielkopostna

w kierunku wielkanocnym

jest wezwaniem

do odnowienia

zranionego grzechem serca

przez spojrzenie

skierowane na Króla Miłosierdzia

 

Tajemnica Paschalna

jest drogą miłości cierpliwej

która pomaga wyzbyć się

bałwochwalstwa i samowystarczalności

oraz iluzji zabezpieczeń

by zdobywać

Miasto płomiennych pragnień

 

na pustyni stworzenia

Pan wciąż zaprasza

do ogrodu komunii z Bogiem

wolnego

od egoizmu i zapatrzenia w siebie

w którym miłosierdzie

jest bijącym sercem Ewangelii

27.02.2019

Czy nie tak powinno być tj. otwierać się na Boże dary i posługiwać nimi innym? Gdzie nam się to wszystko zagubiło? Tak się objawia przecież Królestwo Boże! Obudźmy siebie nawzajem i do roboty! Pan przez nas, zupełnie jeszcze nieświętych chce objawiać Swoją chwałę!Tomasz Szałanda
Polecam ten wpis na facebooku ks.Tomasza Szałandy oraz inne jego posty.

 

GCh

Genialna diagnoza - jakaż bliska polskiemu katolicyzmowi:

SERAFINO FALVO. Przebudzenie charyzmatów

W Koryncie Apostoł miał do czynienia ze zbyt wieloma charyzmatami, tak, że musiał interweniować, aby wprowadzić nieco porządku. Dzisiejsze wspólnoty wykazują natomiast niewiedzę, nawet co do ich istnienia!
Co odpowiedzieliby dziś wierni, mieszkańcy jednej z parafii, gdyby napisał do nich biskup, upominając żeby należycie i we właściwym porządku używali podczas zgromadzeń daru języka, daru proroctwa, daru uzdrowienia, czy też daru czynienia cudów?

Więcej…

Więcej artykułów…