Polecamy
Kto jest online?
Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 
Statystyki od 2015.02.06
Wizyty [+/-]
Dzisiaj:
Wczoraj:
Przedwczoraj:
324
196
231

-35
W tym roku:
Last year:
29912
93788
-63876
Strona główna Uczestnicząc w Liturgii Uczestnicząc w Liturgii Okres Przygotowania Paschalnego. (Wielki Post)
Okres Przygotowania Paschalnego. (Wielki Post)

     Okres Wielkiego Postu trwa od Środy Popielcowej do Mszy Wieczerzy Pańskiej wyłącznie. Liturgia rzymska nazywa ten okres Quadragesima, czyli Czterdziestnica. Po soborze Vatykańskim II zaczęto zastanawiać się nad określeniem tego okresu, aby lepiej oddać jego charakter, gdyż faktyczny post w dużej mierze pozostaje raczej postulatem niż rzeczywistością. W krajach języka niemieckiego przyjęło się określać ten okres jako “Czas paschalnej pokuty”. W języku polskim spotyka się podobne propozycje: Okres przygotowania do Wielkanocy, Okres wielkanocnej pokuty. Mszał dla diecezji polskich pozostał przy tradycyjnym określeniu - Wielki Post.  
       W naszych przygotowaniach do liturgii, ze względu na lepiej oddające charakter tego czasu często używamy określenia “Okres Przygotowania Paschalnego” (OPP), podkreślając tym samym, że jest to czas przygotowania do większego wydarzenia, jakim są Święta Paschalne, niż sam czas Wielkiego Postu, oraz sugerowana w nazwie jednostronność zawężona do elementu postu. OPP trwa 40 dni. Ponieważ niedziele, zgodnie ze zwyczajem chrześcijańskim, nie mogły być dniami pokutnymi, dlatego od VII w. czas ten przedłużono tak, aby dni postnych było 40 i od tego czasu rozpoczyna się on od Środy Popielcowej. Wzór 40 dniowego postu dał przede wszystkim Jezus (Mt 4,2), a także Mojżesz (Wj 34,28) i Eliasz (1 Krl 19,8). Pod wpływem tych przykładów wzrastał charakter ascetyczny OPP, stawał się on czasem pokuty i pogłębienia życia religijnego.

“Okres (OPP) służy przygotowaniu do obchodu Paschy. Liturgia wielkopostna przygotowuje katechumenów do obchodu paschalnego misterium przez różne stopnie wtajemniczenia chrześciajńskiego, a wiernych przez wspomnienie przyjętego chrztu i pełnienie pokuty.” Kal. lit. 29.   /T. Sinka, Liturgika; B. Nadolski, Liturgika./

Dla naszej wspólnoty jest to szczególny czas, czas głębszego wejścia w charyzmat  Wspólnoty Paschy Tu i Teraz i radosnej afirmacji go w swoim życiu.