Polecamy
Kto jest online?
Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 
Statystyki od 2015.02.06
Wizyty [+/-]
Dzisiaj:
Wczoraj:
Przedwczoraj:
66
196
231

-35
W tym roku:
Last year:
29654
93788
-64134
Strona główna PRZECZYTANE w sieci PRZECZYTANE w sieci Nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce

Nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce

dodane 2013-01-22 06:29

KAI |

Program duszpasterski dla Kościoła w Polsce na lata 2013 – 2017 będzie przebiegać najprawdopodobniej pod hasłem: „Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”.

Nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce Roman Koszowski/Agencja GN Abp Stanisław Gądecki

Podstawowym jego celem ma być przyjęcie i ożywienie osobistej wiary w Syna Bożego, która owocuje zaangażowaniem w życie wspólnoty i świadectwem życia chrześcijańskiego.

O wstępnym projekcie nowego programu rozmawiano podczas obrad Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, 22 stycznia br. w Warszawie. Przewodniczył im abp Stanisław Gądecki.

Realizacja nowego, czteroletniego programu duszpasterskiego rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu 1 grudnia br. Hasło pierwszego roku brzmi: “Wierzę w Syna Bożego”. Wstępny, zaprezentowany w pierwszym dniu obrad Komisji przez jej sekretarza ks. Szymona Stułkowskiego projekt programu przewiduje następujące priorytety na rok 2013/2014:

- Słowo Boże – propagowanie Biblii jako Słowa Bożego, ukazywanie jej ważności w życiu chrześcijańskim oraz pogłębianie duchowości biblijnej,

- Ewangelizację, a w jej ramach podjęcie różnorodnych działań preewangelizacyjnych i przeprowadzenie rekolekcji kerygmatycznych, oraz wsparcie wiernych, by mogli znaleźć swoje miejsce we wspólnotach,

- Katechezę dorosłych przed chrztem dziecka – rozszerzenie i pogłębienie katechezy rodziców i chrzestnych przed chrztem dziecka.

W ramach pierwszego bloku, poświęconego Słowu Bożemu – informuje ks. Stułkowski - zachęcać się będzie do różnorodnych działań popularyzujących znajomość Biblii oraz do tworzenia parafialnych kręgów biblijnych. Ważnym momentem tego roku będzie uroczyste wręczenie Ewangelii św. Marka wiernym w każdej parafii co ma nastąpić w Niedzielę Biblijną. Propagowane też będzie Dzieło Biblijne. Zakłada się również aktywne włączenie tego stowarzyszenia w realizację programu.

W ramach działań ewangelizacyjnych – wyjaśnia ks. Stułkowski - schemat działań byłby następujący: preewangelizacja – rekolekcje kerygmatyczne – tworzenie wspólnot.

Szczególnym momentem roku „Wierzę w Syna Bożego” jest projekt „rekolekcji kerygmatycznych” jakie miałyby być przeprowadzone w okresie Wielkiego Postu w każdej polskiej parafii. Miałyby one swoje dopełnienie w Wigilii Paschalnej 2014 r., której centralnym punktem będzie odnowa przymierza chrzcielnego.

Sekretarz komisji duszpasterstwa zauważył, że konieczną rzeczą jest przygotowanie osób, które przeprowadzą działania ewangelizacyjne i rekolekcje kerygmatyczne. Dobrym wstępem do tego działania może być II Kongres Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się we wrześniu 2013 r. w Warszawie. Także I Ogólnopolski Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich, który również we wrześniu br. odbędzie się w Licheniu. Obecni tam członkowie duszpasterskich rad parafialnych mogliby zostać zainteresowani radnych projektem rekolekcji kerygmatycznych w parafiach oraz tworzeniem wspólnot.

Ważnym priorytetem najbliższego roku duszpasterskiego – podkreśla ks. Stułkowski – ma być także przedchrzcielna katecheza rodziców i chrzestnych. Wynika to stąd, że działania pastoralne tego roku skierowane są głównie do osób dorosłych. Celem tegorocznych działań w tym zakresie winno być rozszerzenie i pogłębienie przygotowania rodziców i chrzestnych do chrztu dziecka. Katechezy te mogliby prowadzić duszpasterze lub przygotowani świeccy katechiści.

 

 

Kościołowi potrzebni są świeccy ewangelizatorzy

Na potrzebę katechizacji dorosłych i nowej ewangelizacji zwrócił uwagę w Poznaniu abp Stanisław Gądecki. – Kościołowi potrzebni są świeccy ewangelizatorzy, którzy posiadają głębokie doświadczenie Boga – podkreśla metropolita poznański.

– Przyszłość Kościoła zależy od tych, którzy będą głosić dobrą nowinę z mocną i żywą wiarą – podkreślił abp Gądecki podczas Mszy św. rozpoczynającej nowy rok Szkoły Katechistów. W opinii abp. Gądeckiego należy szukać dróg, które umożliwią ludziom nawiązanie nowych więzi z Bogiem.

– Kościół musi ewangelizować sam siebie, aby potem mógł ewangelizować innych przy pomocy autentycznych chrześcijan – przekonywał abp Gądecki. Zdaniem metropolity poznańskiego dzisiaj tradycyjna katechizacja nie zawsze trafia do ludzi i nie prowadzi do nowych duchowych narodzin.
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że głoszenie Ewangelii napotyka dzisiaj na poważne trudności. – Forma religijności, podobnie jak praktyki religijne są zachowywane, ale ludzie tracą dziś żywotny kontakt z Bogiem – przekonywał abp Gądecki.

Metropolita poznański stwierdził też, że współcześnie bardzo często chrześcijanie zachowują zewnętrzne formy religijności, które nie znajdują potwierdzenia w ich wewnętrznych doświadczeniach. Dlatego w obliczu coraz silniejszej sekularyzacji coraz pilniejsza staje się potrzeba głoszenia Ewangelii. Wiceprzewodniczący KEP podkreślił, że nie chodzi o nowy plan ekspansji chrześcijaństwa, ale o dzielenie się darem wiary otrzymanej od Boga.

Abp Gądecki mówił o tym, że katechizacja dorosłych powinna być częścią wprowadzania nowej ewangelizacji. – Katecheza dorosłych to element całościowego procesu ewangelizacji odnajdujący swoje potwierdzenie w pierwszym, podstawowym, integralnym systematycznym pogłębianiu wiary otrzymanej na chrzcie św. – mówił abp Gądecki.

Wśród zadań świeckich katechistów metropolita poznański wskazał na przedstawienie treści wiary ukazujące credo chrześcijaństwa, a także na słuchanie i dzielenie się słowem Bożym oraz na żywe świadectwo wiary i posługę miłości. Zauważył też, że ewangelizatorzy potrzebują formacji ludzkiej, duchowej i intelektualnej.

W kaplicy pw. Zwiastowania NMP ponad 30 kandydatów na katechistów modliło się o ożywienie wiary i włączenie się nowych osób w dzieło prowadzone przez Szkołę Katechistów.

Szkołę Katechistów w archidiecezji poznańskiej utworzył abp Stanisław Gądecki 15 maja 2010 r. Jej celem jest przygotowanie osób świeckich do prowadzenia katechezy dorosłych w parafiach. Zajęcia odbywają się w soboty, dwa razy w miesiącu, na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu.

Podczas zajęć Szkoły Katechistów prowadzona jest formacja podstawowa i permanentna, która odbywa się w ramach wyznaczonych spotkań, rekolekcji i stażu odbywanego przez kandydatów w parafiach.